Povinná i nepoviná výbava bicyklaPridané: 28.04.2017
Bicykel je taktiež dopravný prostriedok a cyklista je účastníkom dopravy, preto sa aj na neho vzťahujú určité pravidlá. Ak chcete jazdiť po cestách, nemali by ste zabudnúť na povinnú i nepovinnú výbavu.
Bicykel je taktiež dopravný prostriedok a cyklista je účastníkom dopravy, preto sa aj na neho vzťahujú určité pravidlá. Ak chcete jazdiť po cestách, nemali by ste zabudnúť na povinnú i nepovinnú výbavu.
Medzi povinnú výbavu patrí:
- Dve na sebe nezávislé funkčné brzdy (predné a zadné), ktoré slúžia na zastaveniu bicykla.
- Predná biela odrazka a zadné červené odrazové sklo. Tieto odrazové sklá môžu byť nahradené odrazovými plochami na oblečení.
- Oranžové odrazky, z oboch strán oboch pedálov, ktoré môžu byť nahradené odrazovými materiálmi umiestnenými na obuvi prípadne v ich blízkosti.
- Oranžové odrazky v prednom, zadnom alebo oboch kolesách a to minimálne jedna z oboch strán. Tieto odrazové sklá môžu byť nahradené odrazovými materiálmi na bokoch kolesa alebo na koncoch blatníkov alebo bokoch odevu. Všetky tieto odrazové sklá slúži k Vašej bezpečnosti a dobrej viditeľnosti Vás na ceste.
- V prípade že je cyklista mladší ako 18 rokov, musí si hlavu povinne chrániť prilbou. Prilba je povinná pre všetkých na cestách mimo obec. Táto prilba musia byť úplne funkčná a nesmie byť znova použitá po nehode. Nepodceňujte náhodu a prilba by mala byť vašou súčasťou pri akejkoľvek jazde na bicykli.
Pri zníženej viditeľnosti do povinnej výbavy patrí aj:
- Predné biele svetlo, ktoré je schopné bez akýchkoľvek zásahov nepretržite svietiť aspoň hodinu a pol. V prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť bielou blikačkou. Toto svetlo Vám dobre poslúži k osvetleniu cesty.
- Zadné červené svetlo, ktoré je schopné bez akýchkoľvek zásahov nepretržite svietiť aspoň hodinu a pol. Toto svetlo je možné kombinovať s červenou odrazkou a v prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť červenou blikačkou. Zadné svetlo slúži k Vašej bezpečnosti z dôvodu viditeľnosti pre vodiča idúceho za Vami.
- Zdroj energie, ktorý je schopný dodávať svetlám energiu na svietenie po dobu aspoň hodinu a pol.
Z dôvodu bezpečnosti cestnej premávky musí bicykel spĺňať ďalšie požiadavky. Ak kupujete nový bicykel na Slovensku, tieto požiadavky sú samozrejmosťou.
- Riadidlá musia byť z oboch strán bezpečne zaslepené.
- Ráfiky a plášte nesmú vykazovať žiadne známe poškodenie alebo deformáciu, ktorá by narušovala bezpečnosť jazdy.
- Bicykle vyrobené po roku 2003 musia mať na ráme viditeľne vyznačené výrobné číslo.
Nepovinná výbava – je to výbava, ktorá nie je povinná zo zákona avšak keď na ňu príde je lepšie ju mať a nepotrebovať, ako nemať a potrebovať
- Náhradná duša – duša sa volí podľa rozmerov plášťa. Tiež si treba všimnúť, či sa do ráfika zmestia všetky typy ventilov alebo iba tenšie, galuskové (presta), ventily.
- Sada na lepenie – v dnešnej dobe sa už biker môže vybaviť aj bezlepidlovou sadou na lepenie. Lepenie bez lepidla je rýchle a jednoduché.
- Minimálne dve montpáky na zhodenie plášťa z ráfiku pri defekte.
- Pumpička na nafúkanie duše – Ak vám ide o váhu a rozmery uprednostnite CO2 pumpičky, ktoré sú veľmi malé a výborne fungujú.
- Multifunkčné náradie – odporúčame také, ktoré dokáže aj nitovať reťaz.
- Zvonček – tento malý vynález výborne poslúži najmä ak jazdíte po cyklochodníkoch, kde je veľa ďalších cyklistov.
- Vhodné oblečenie – zdravie si treba chrániť a nepodceňovať vplyv počasia. Najmä v dobe keď už teploty začnú klesať je rozumné chrániť si kolená a lakte návlekmi. V prípade dlhších jázd je dobré mať po ruke náhradné suché tričká respektíve ďalšiu vrstvu oblečenia v prípade chladnejšieho počasia. Určite však pri voľbe oblečenia dajte prednosť funkčným materiálom ako prírodnej bavlne.
Späť na zoznam článkov